Status zamówienia x
Wyloguj się

616417364616417364

85 lat Goodyeara w Polsce

22/07/14

W 2014 r. mija 85 lat, od kiedy Goodyear zawitał do Polski. Dokładnie 15 kwietnia 1929 r. amerykańska firma otworzyła swoje przedstawicielstwo w Warszawie, przy ul. Nowogrodzkiej 42. W swojej długiej historii Goodyear zanotował również wiele sukcesów sportowych, a te mniej odległe w czasie dotyczą także polskich zespołów.


Historia sportowych sukcesów firmy Goodyeara rozpoczęła się w 1901 roku, kiedy Henry Ford zwyciężył w amatorskim wyścigu organizowanym przez Detroit Driving Club na owalnym torze Grosse Pointe. Jego pojazd własnej konstrukcji jechał na oponach dostarczonych koleją z fabryki Goodyear w Akron. Po 10 okrążeniach o długości 1 mili każde, założyciel koncernu z Detroit pokonał utytułowanego kierowcę Alexandra Wintona.


Tor wyścigowy czy trasa rajdu szybko okazały się najlepszym poligonem do testowania technologicznych innowacji. Szczególnie w tak ekstremalnych warunkach, jak w przypadku rajdu Londyn-Szkocja z 1906 roku. Jak na tamte czasy pięciodniowy rajd po gruntowych drogach oraz szutrach był naprawdę trudny i europejscy kierowcy szybko docenili zalety opon Goodyear.


W 1913 roku koncern z Akron debiutuje w wyścigu na dystansie 500 mil w Indianapolis. W legendarnym „Indy” firma odniesie łącznie kilkadziesiąt zwycięstw.


Sukcesy sportowe mają wpływ na wzrost sprzedaży i marka Goodyear budzi pozytywne skojarzenia u tysięcy kierowców. W latach 20. XX wieku samochód jest dobrem w USA powszechnie dostępnym: główni producenci Chevrolet i Ford walczą o przychylność klientów, zaś wielkoseryjna produkcja pozwala na obniżenie cen aut. W Detroit rozpoczyna się złota era motoryzacji. Sportowe zmagania promują nowe modele, działając na wyobraźnię nabywców.


NASCAR


W 1936 roku amerykański kierowca Bill France wziął udział w wyścigu w Daytona Beach. Zajął w nim zaledwie piąte miejsce, lecz to właśnie podczas tej rywalizacji narodził się pomysł zorganizowania wyścigu pomiędzy seryjnie produkowanymi autami. Z inicjatywy b. France’a 12 lat później powstanie NASCAR, czyli Stowarzyszenie Wyścigów Samochodów Seryjnych, które do dziś organizuje imprezy przyciągające miliony pasjonatów. Lista sukcesów Goodyeara w wyścigach NASCAR jest imponująca. Wyniki nie dziwią, bo od 1968 roku większość zawodników uczestniczących w rozgrywkach NASCAR używała opon Goodyear. Sportowa aktywność Goodyeara w NASCAR trwa do chwili obecnej.


Złote czasy F1


Wielki przełom w historii sportowych zmagań Goodyeara nastąpił w 1964 roku, kiedy przedsiębiorstwo dołączyło do elitarnego grona dostawców opon dla Formuły 1. Pierwszy sezon to była dla firmy swoista „rozgrzewka”, a już rok później Goodyear miał już na koncie pierwsze zwycięstwo. Paul Richard „Richie” Ginther 24 października 1965 roku wygrał Grand Prix Meksyku. Jego 12-cylindrowa Honda RA271 o pojemności 1,5 litra i mocy 230 KM okazała się najszybszym pojazdem podczas zawodów na Autódromo Hermanos Rodríguez położonym blisko miasta Meksyk. Kilka lat później Goodyear wprowadził linię opon o nazwie Grand Prix, nawiązującej do pierwszego wielkiego sukcesu w Formule 1.


Od czasu pierwszego zwycięstwa Goodyear wciąż udoskonalał technologicznie swoje opony wyścigowe. W 1971 roku, podczas wyścigu o GP Hiszpanii na torze Montjuďc, firma zaprezentowała opony wyścigowe typu slick. Gładki, pozbawiony rowków i lamelek bieżnik oraz specjalna „klejąca” mieszanka zapewniały doskonałą przyczepność na suchej nawierzchni. Wyścig wygrał Jackie Stewart z wspieranego przez Goodyeara zespołu Tyrrell-Ford. Opony typu slick stały się standardem w Formule 1 oraz wyścigach samochodowych i są stosowane do dziś. Stewart rozpoczął na nich złotą serię triumfów Goodyeara. Zwyciężył w GP Monaco 23 maja 1971 roku. Do końca sezonu udało się mu wygrać wyścigi o Grand Prix Francji, Kanandy, RFN i Wielkiej Brytanii.


Opony owiane wyścigową legendą już wkrótce mógł zamówić każdy kierowca, ponieważ w połowie lat 70. na rynek wprowadzono ogumienie Grand Prix 70 oraz Grand Prix S do aut kompaktowych, klasy średniej i pojazdów segmentu premium.


Kolejnym przełomem Goodyeara było zaoferowanie w 1984 roku radialnych opon typu slick. Lata 80. przyniosły wiele sukcesów, wśród których warto przypomnieć wywalczone w pięknym stylu zwycięstwo Ayrtona Senny (Lotus 97T) w wyścigu o GP Włoch na torze Monza. Zalety opon z Akron docenili czołowi zawodnicy F1: Alan Jones, Ricardo Patrese, Nelson Piquet, Keijo „Keke” Rosberg i Patrick Tambay.


Lata 90. były czasem zmian pokoleniowych. Do elitarnego grona mistrzów dołączył Michael „Schumi” Schumacher, zwycięzca GP Niemiec w 1995 roku na Hockenheim Ring. Wówczas startował on w barwach Benetton-Renault. W latach 90. Goodyear testował nowe typy mieszanek gumowych, stosowane do dziś w „cywilnych” oponach. Pomiędzy 1992 a 1996 rokiem Goodyear był wyłącznym dostawcą ogumienia dla wszystkich stajni Formuły 1.


Pod koniec 1997 roku Goodyear ogłosił, że firma wycofuje się z udziału w wyścigach Formuły 1. Ostatnim triumfem było zwycięstwo Michaela Schumachera (Ferrari) w Grand Prix Włoch na torze Monza 13 września 1998 roku. Osiągnięcia Goodyeara w F1 są imponujące: 368 zwycięstw w 494 wyścigach (74,4% wszystkich startów). Zespoły używające opon Goodyear zdobyły 24 mistrzostwa świata w kategorii kierowców oraz 26 tytułów w kategorii producentów. Hołdem dla mistrzów była zaprezentowana pod koniec lat 90. Goodyear F1, uznawana za czołową oponę segmentu UHP.


Teraz także Polska!

Sportowe doświadczenia Goodyeara nie skończyły się jednak na latach 90. Firma od ponad 10 lat dostarcza opony do wyścigów pojazdów ciężarowych. Wszyscy zawodnicy startujący w Europejskich Mistrzostwach Wyścigów Pojazdów Ciężarowych FIA (European Truck Race Championship FIA) jeżdżą na oponach Goodyear Truck Racing. Natomiast na początku bieżącego roku siedem ciężarówek wystartowało na oponach Goodyear w rajdzie Dakar.


Goodyear jest aktywny również w Polsce. W 2011 roku marka wspierała RMF Caroline Team. Czołowym kierowcą tego zespołu był wtedy Adam Małysz, jeden z najlepszych skoczków narciarskich w historii tego sportu na świecie. Małysz wraz z zespołem startował w rajdach off-road samochodem Porsche Cayenne, wyposażonym w specjalnie przygotowane opony rajdowe typu off-road w rozmiarze 265/65/18.


Z RMF Caroline Team wywodzi się RMF 4RACING Team, również wspierany przez Goodyeara. W ramach współpracy firma dostarcza na cały sezon 2014 opony Goodyear Wrangler DuraTrac do samochodów rajdowych. Zespół RMF 4RACING Team powstał w 2012 r. Tworzą go doświadczeni i wielokrotnie nagradzani zawodnicy: Rafał Płuciennik, Aleksander „Fazi” Szandrowski, Andrzej Derengowski, Piotr Zelt, Małgorzata Kosińska, Aleksandra Kujawa, Krzysztof Biegun i Maciej Albinowski.


Źródło: goodyear.eu
20 of 141 News