Skontaktuj się z nami
61 641 73 64
(opłata za połączenie wg. taryfy operatora)

Bieznik opony

Czy przyjrzałeś się kiedyś dokładniej bieżnikowi swoich opon? Tak czy owak powinieneś go regularnie sprawdzać, ponieważ w Polsce obowiązuje minimalna wysokość bieżnika równa 1,6 mm. Jazda na oponach o zużytym bieżniku może zakończyć się odebraniem kierowcy dowodu rejestracyjnego i ukaraniem go mandatem w wysokości do 500 złotych – co gorsze, wiąże się też z narażaniem siebie i innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo. To dlatego, że bieżnik wpływa na dynamikę samochodu – zarówno w oponach letnich, jak i zimowych musi być dostosowany do warunków pogodowych panujących w tych porach roku. W związku z tym bieżnik opon letnich i zimowych wykazuje znaczne różnice.

Opony letnie na suchą i mokrą nawierzchnię

Latem nawierzchnia dróg jest albo sucha, albo mokra, a temperatury zazwyczaj utrzymują się na poziomie wyższym niż 10 stopni Celsjusza. To stawia przed oponami całkiem inne wymagania, niż zimno, lód i śnieg. Mieszanka gumowa opony letniej jest stosunkowo twarda, zaś jej bieżnik charakteryzuje się przede wszystkim podłużnymi rowkami. Ich zadaniem jest gromadzenie wody, jaka podczas ulewy pojawia się nagle na drodze. Woda ta jest następnie odprowadzana przez rowki poprzeczne. Dzięki tym kanalikom oraz tzw. krawędziom ścierającym, znajdującym się przy klockach bieżnika, zmniejszone zostaje ryzyko aquaplaningu.

Opony zimowe na lód i śnieg

Opony zimowe są bardziej miękkie niż letnie, bo mieszanka gumowa ma pozostać elastyczna również w niskich temperaturach. Ponadto klocki bieżnika są wyposażone w setki małych nacięć, tzw. lamelek. Służą jako krawędzie chwytne, zazębiając się z lodem i śniegiem. To poprawia trakcję i ostatecznie także drogę hamowania. Ale wielkością istotną dla hamowania jest też głębokość bieżnika. Wymaganą prawnie wysokość 1,6 mm należy traktować jako absolutne minimum, które w porównaniu z nową oponą (bieżnik o głębokości ok. 8 mm) poważnie wydłuża drogę hamowania. Specjaliści zalecają wymianę już na poziomie 3 (w oponach letnich) względnie 4 mm. Pasujące nowe opony znajdziesz w sklepie internetowym oponytanio.pl.

Comparison of winter and summer tyre treads

© algre FOTOLIA

Wykorzystujemy pliki cookies. Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na ich stosowanie.
Akceptuję