Skontaktuj się z nami
61 641 73 64
(opłata za połączenie wg. taryfy operatora)

Porady dotyczące bezpiecznego użytkowania opon

Opona to najważniejszy element wyposażenia pojazdu mający wpływ na przyczepność oraz stabilną i pewną jazdę. Jeśli bieżnik opony jest zużyty, znacznie wzrasta ryzyko aquaplaningu, a droga hamowania wydłuża się. Już przy zakupie nowych opon, należy wziąć pod uwagę parametry wskazujące na poziom bezpieczeństwa danej opony. W tym przypadku niezwykle pomocne są testy opon, które w dużym stopniu ułatwiają podjęcie decyzji.

Zapoznaj się z poradami na temat bezpiecznej jazdy:

Droga hamowania i ślady hamowania

© toa555 FOTOLIA

Obliczenie drogi hamowania

Droga hamowania to kryterium bezpieczeństwa, z którym każdy początkujący kierowca zapoznaje się już w szkole jazdy- przynajmniej teoretycznie, gdyż obliczanie potencjalnej drogi hamowania jest często pytaniem testowym. Czy pamiętasz jeszcze jak się dokonywało tych obliczeń?

Oblicz drogę hamowania

Drogą hamowania nazywamy odległość przebyta przez pojazd w czasie od uruchomienia hamulca pojazdu do całkowitego zatrzymania się. W praktyce droga hamowania może być dłuższa, jest to zależne od wielu faktorów. Oprócz mokrych, ośnieżonych czy też oblodzonych nawierzchni, wpływ na długość drogi hamowania ma także stan opon. I nie chodzi tu jedynie o zużyty profil, ale także rodzaj opon. Jeśli latem używamy opon zimowych musimy się liczyć z tym, ze droga hamowania może ulec wydłużeniu. Droga hamowania na oponach letnich vs. Opony zimowe  ulega skróceniu w miesiącach, kiedy temperatury są wyższe. Wynika to z faktu, iż mieszanka kauczukowa, zastosowana podczas produkcji opon letnich, jest twardsza.

Nie należy mylić pojęcia drogi hamowania z prawnie ustaloną minimalną odległością. Niemniej jednak zachowanie odpowiedniej odległości między poruszającymi się pojazdami ma istotne znaczenie w kryzysowych sytuacjach, kiedy zachodzi potrzeba nagłego hamowania. Niestety niewielu kierowców stosuje się do tych zasad, co jest często powodem wypadków i kolizji. Miej na uwadze bezpieczeństwo swoje oraz innych kierowców- zawsze zachowuj odpowiedni odstęp między pojazdami podczas jazdy, dzięki temu w krytycznym momencie będziesz miał wystarczająco dużo miejsca, aby zdążyć wyhamować auto.

Formuła służąca do obliczania drogi hamowania

Aquaplaning

Zjawisko aquaplaningu podczas jazdy samochodem

© introducer FOTOLIA

Aquaplaning to zmora wielu kierowców. Jeśli kierowca nie posiada kontroli nad autem, znacznie wzrasta ryzyko wypadku. Nie warto podejmować takiego ryzyka! Ale czym tak naprawde jes t Aquaplaning i jak powstaje? Opony posiadają najczęściej profil, który zawiera wiele podłużnych i poprzecznych rowków. Podczas jazdy na mokrej nawierzchni zbierająca się woda jest odprowadzana z opony, dzięki temu zapewniony jest kontakt opony z nawierzchnią. Jeśli jednak woda nie zostanie odprowadzona, pod oponą powstaje, tzw. film wodny, a przyczepność zostaje zakłócona.Siły nie mogą zostać przełożone na podłoże. Jest wiele symptomów, które świadczą o aquaplaningu:

  • zbyt lekkie kierowanie
  • buksujące kołą
  • Odgłosy wody pod pojazdem

Co należy zrobić podczas aquaplaningu?

Podczas zjawiska aquaplaningu należy pamiętać o podstawowej zasadzie: nie hamować! Naciśnij na pedał sprzęgła i kieruj prosto. Opony powinny być ustawione w kierunku jazdy. Najlepiej jeśli w ogóle nie dojdzie do aquaplaningu. Dlatego podczas deszczu należy jeździć szczególnie ostrożnie. Sprawdzaj także regularnie głębokość profilu opony. Jedynie profil opony o minimalnej głębokości 3mm, jest w stanie zagwarantować bezpieczną jazdę. Rowki wzużytej oponie nie są w stanie odprowadzić większej ilości wody, dlatego też w tej sytuacji ryzyko aquaplanigu znacznie wzrasta. Kierowcy zdają sobie sprawę z faktu, iż zimą szczególnie wzrasta ryzyko aquaplanigu, ponieważ istnieje ryzyko poślizgu na błocie pośniegowym. W tej sytuacji należy stosować te samy zasady bezpieczeństwa, jakie stosujemy podczas ewentualnego poślizgu na deszczu.

Do góry

oponytanio.pl używa cookies aby zapewnić Ci najwyższą jakość wyświetlanej strony. Odwiedzając naszą stronę wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Akceptuję