Skontaktuj się z nami
61 641 73 64
(opłata za połączenie wg. taryfy operatora)

Wszystko co warto wiedzieć o wymianie opon

Ogumienie pojazdu powinno być zawsze dopasowane do warunków atmosferycznych, aby zagwarantować maksymalne bezpieczeństwo oraz zapewnić optymalną dynamikę jazdy (drogę hamowania i zużycie paliwa. Z tego powodu opony powinny być zmieniane z letnich na zimowe co pół roku. Ogólna zasada: Na oponach zimowych powinno się jeździć w okresie od października do Wielkanocy.

Nieważne, czy wymienisz opony w serwisie, czy też wykonasz to samodzielnie. Tutaj znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące wymiany opon:

Wymiana opon: O czym należy pamiętać?

Reifenmontage Komplettrad

Montaż koła kompletnego

© lisafx Istock

Każdy kierowca musi regularnie zmieniać opony. Stare opony są ściągane z felgi, na którą można założyć nowe opony. Jednak jest to możliwe do wykonania tylko w serwisie, ponieważ do tego celu wymagane jest użycie specjalnych narzędzi. Tych używają z kolei nasze partnerskie stacje montażu, które pomogą Ci przy wymianie opon. Inaczej jest ze zmianą koła - może ją wykonać każdy, jeśli tylko chce. Koło kompletne można szybko wymienić, używając do tego podnośnika samochodowego, klucza krzyżakowego oraz klucza dynamometrycznego. W tym celu należy wykonać następujące czynności:

 1. Włączyć bieg, zaciągnąć hamulec ręczny
 2. Poluzować nakrętki felgi położone w poprzek
 3. Podnieść samochód, używając podnośnika samochodowego
 4. Usunąć całkowicie nakrętki
 5. Zdjąć koło z osi i położyć je pod autem
 6. Nałożyć nowe koło na oś
 7. Wyjąć stare koło spod auta
 8. Opuścić auto
 9. Dokręcić nakrętki felgi położone w poprzek

Przy montażu nowych kół zawsze musisz sprawdzić kierunek toczenia opony oraz prawidłowy moment dokręcenia koła (Użyj klucza dynamometrycznego!). Poza tym powinieneś zamieniać koła osiami (przy kolejnej zmianie, przednie koła zamontuj na tylnej osi, a tylne koła na przedniej osi). Na najbliższej stacji benzynowej sprawdź ponownie ciśnienie powietrza w oponie i ewentualnie dokręć jeszcze nakrętki felgi. Wymiana koła jest ukończona!

Sprawdzanie stanu opon

Wymiana koła ew. opony może również wynikać z różnych powodów lub konieczności. Z jednej strony wszyscy kierowcy już od dawna nie używają opon całorocznych jednak mimo, że w Polsce nie ma prawnego obowiązku używania opon zimowych powinno przeprowadzać się wymianę przynajmniej dwa razy w roku. Przedtem powinieneś jednak sprawdzić, czy opony posiadają jeszcze minimalną głębokość bieżnika, wynoszącą minimum 1,6 mm. Jeśli nie, zamów na naszej stronie oponytanio.pl nowy zestaw opon, który otrzymasz w przeciągu kilku dni. Dotyczy to przypadku, kiedy Twoje opony są za stare. Znajdujący się na ścianie bocznej opony czterocyfrowy numer DOT podaje tydzień kalendarzowy oraz rok produkcji. Opona powinna zostać zutylizowana najpóźniej po ośmiu latach, nawet jeśli posiada bieżnik w dobrym stanie - mieszanka gumy nie jest stworzona do użytkowania przez tak długi okres czasu.

Koszty wymiany opon

Ile kosztuje wymiana opon? Oponytanio.pl i sklepy partnerskie posiadają w całej Europie sieć serwisów partnerskich. W Europie jest łącznie ponad 40.000 serwisów partnerskich. Na podstawie tej bazy danych została przedstawiona średnia wartość szacunkowych kosztów wymiany opon oraz koła:

 • Średni koszt wymiany koła: 6 PLN za koło
 • Średni koszt wymiany opon: 53,50 PLN; za oponę

Przy wymianie opon należy pamiętać, że często naliczane są przez serwis dodatkowe koszty, np. koszty za wyważenie oraz wentyle. Dlatego dokładną cenę powinno się uzgodnić przed zleceniem wymiany.

Montaż opon

Mimo, że koła kompletne stanowią wygodne rozwiązanie, wielu kierowców decyduje się na wymianę opon w serwisie, ponieważ montażu opon nie można wykonać samodzielnie, w tej sytuacji wymagane są odpowiednie urządzenia techniczne. Fachowcy nie tylko posiadają odpowiednie narzędzia, lecz także wiedzą, że w przypadku opon Run-Flat czy też opon UHP (Ultra High Performance) muszą szczególnie uważać. Również w przypadku kół kompletnych wymiana jest konieczna po kilku latach, wówczas gdy uległy już zużyciu – w przypadku uszkodzeń opon wymiana jest konieczna nawet wcześniej.

Montaż opon odbywa się następująco

Przy pomocy maszyny do montażu opon, dysponującej ramieniem montażowym oraz ramieniem do odrywania opony, opona może zostać zdemontowana lub założona ponownie na felgę. W tym celu konieczne jest wykonanie następujących czynności:

 1. Zdjąć wentyle
 2. Spuścić powietrze z opony
 3. Podważyć stopkę opony
 4. Umieścić felgę pośrodku maszyny
 5. Zdemontować odważniki do wyważania
 6. Dopasować ramię montażowe do rozmiaru opony
 7. Przekręcić stopki opony do góry
 8. założyć nowy wentyl
Reifen aufziehen auf die Felge beim Reifenwechsel

Założyć oponę na felgę

© Kadmy FOTOLIA

Oczywiście ważne jest, żeby nowe opony posiadały homologacje na felgę oraz pojazd. Te informacje da się uzyskać na podstawie dokumentów pojazdu. Opona musi zostać sprawdzona pod kątem wieku oraz możliwości wystąpienia uszkodzeń. Poza tym ustawodawca zaleca minimalną głębokość bieżnika 1,6 mm. Jednak już przy głębokości 3 mm powinieneś zaopatrzyć się w nową oponę - np. na stronie oponytanio.pl. Możesz następnie zlecić jej dostawę do jednego z naszych serwisów partnerskich, celem przeprowadzenia montażu.

Do góry

Wykorzystujemy pliki cookies. Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na ich stosowanie.
Akceptuję