Status zamówienia x
Wyloguj się

616417364616417364

Oznaczenia opon

Jak mam rozpoznać prawidłowy rozmiar opon? Na jakie oznaczenia opon powinienem zwrócić szczególną uwagę? Są to klasyczne pytania, które stawia sobie wielu kierowców w chwili zakupu nowych opon.

W tym miejscu znajdziesz wszystkie ważne informacje, które będą pomocne przy wyborze nowych opon:

Oznaczenie opon: indeks prędkości, indkes ciężkości i wielkość opon

Każda opona musi być wyposażona w odpowiednie oznaczenia. Wszystkie oznaczenia opon zostały ujednolicone i składają się, m.in. z indeksu prędkości, marki, wielkości opon i daty produkcji (numer DOT). Jednak niewiele z nich można odczytać bezpośrednio z wartości umieszczonych na oponie, w większości przypadków są one "zaszyfrowane". Oponytanio.pl określa jak można odczytać najważniejsze informacje umieszczone na oponie

Wielkość opony, szerokość opony

Bezpośrednio za kombinacją liczb i cyfr takich jak, np.175/60 R15 znajduje się informacja dotycząca wielkości opony. Pierwsza wartość dotyczy szerokości opony i wyrażana jest w milimetrach. Następny w kolejności jest profil opony. Jest to procentowy stosunek do szerokości opony- pozwala on określić wysokość krawędzi opony. W powyższym przykładzie wynosi on 60 procent ze 175, co daje wynik równy 105 mm. Litera R informuje o radialnej konstrukcji opony. Na końcu oznaczenia znajduje się liczba określająca wielkość opony, wyrażona jest ona w calach. Wielkość ta odpowiada rozmiarowi felgi, który przeznaczony jest dla tej opony.

Pod pojęciem obwodu toczenia opony rozumiany jest odcinek jaki pokona dana opona podczas jednego pełnego obrotu. Podczas większych prędkości obwód toczenia zmiania się nieznacznie. Liczba ta ma znaczenie, jeśli właściciel auta chce wymienić dany rozmiar opon na inny, niż ten naniesiony w karcie pojazdu

Reifenkennzeichnung: DOT, Reifengröße, Reifenbreite

Indeks prędkości i ciężkości

Pozostałe informacje uzupełniane są o inne wartości, takie jak, np. 91V. Indeks ciężkości opony informuje o nośności danej opony. Może on być odszyfrowany tylko przy pomocy tabeli- 91 odpowiada 615 kg. Także indeks prędkości jest zaszyfrowany, jednak w tym przypadku mamy do czynienia z literami. Indeks prędkości "V" informuje o dopuszczalnej maksymalnej prędkości wynoszącej 240km/h. Natomiast najwyższy indeks prędkości to Y, dopuszcza on prędkość 300km/h.

Do oznaczeń opon należą także inne dane, np.Numer DOT. Z tego czterocyfrowego kodu, można odczytać datę produkcji opony. Dwie pierwsze liczby wskazują na tydzień produkcji, a dwie następne na rok. Opona z numerem DOT 2512 została wyprodukowana w 24 tygodniu 2012 roku. Istnieje jeszcze wiele innych oznaczeń, m.in.M+S czyli śnieg i błoto, CP oznaczające samochodów kampingowych, XL- czyli opony wzmocnione oraz R wskazujące na opony bieżnikowane.

Index-Kürzel

Max.
Prędkość

G 90 km/h
J 100 km/h
K 110 km/h
L 120 km/h
M 130 km/h
N 140 km/h
P 150 km/h
Q 160 km/h
R 170 km/h
S 180 km/h
T 190 km/h
H 210 km/h
V 240 km/h
W 270 km/h
Y 300 km/h
VR > 210 km/h
ZR > 240 km/h

Numer DOT / Wiek opony / Data produkcji opony

Podczas zakupu opon należy zwrócić uwagę na ich datę produkcji - nie zaleca się kupna opon starszych, niż pięcioletnie. Oprócz minimalnej głębokości bieżnika, także wiek opony ma wpływ na jej jakość i wydajność. Denn selbst wenn er gar nicht im Einsatz ist und sachgemäß gelagert wird, lassen physikalische und chemische Prozesse den Reifen altern. Nawet jeśli opona nie jest używana, to już sam fakt jej długiego przechowywania ma negatywny wpływ na zachodzące w niej procesy chemiczne i fizyczne. Najpóźniej po pięciu latach opona nie może być uznawana za nową. Ale jak rozpoznać wiek opony? Data produkcji opony umieszczona jest na ścianie opony - w formie, tzw. numeru DOT. DOT to skrót od "Department of Transportation", amerykański departament transportu.

Numer DOT składa się z 4 cyfr. Dwie pierwsze cyfry informują w którym tygodniu roku została wyprodukowana dana opona, np. 32. Dwie kolejne cyfry wskazują na rok produkcji. DOT 3214 oznacza, że opona została wyprodukowana w 32 tygodniu 2014 roku. Jeśli tylko opona ta będzie przechowywana w ciemnym i suchym miejscu, to będzie uznawana do 2016 roku jako fabrycznie nowa.

Konstrukcja opony / przekrój opony

W przeciwieństwie do opon rowerowych opony samochodowe nie posiadają dętki. Opona samochodowa składa się z różnych warstw, co widać w przekroju. Na wierzchu znajduje się bieżnik opony. Jest on tak zbudowany, aby zapewnić jak najlepszą wydajność podczas użytkowania. Nowoczesne mieszanki bieżnika mają w swoim składzie dużą zawartość krzemionki. Muszą być także dobrze dostosowane do panujących temperaur oraz warunków drogowych.

Podstawa opony zwana jest karkasem. Składa się on zazwyczaj z kilku warstw i w zależności od rodzaju opony, posiada różne konstrukcje. W oponach diagonalnych, które są dziś rzadko stosowane, warstwy osnowy są ułożone ukośnie, natomiast w oponach radialnych kord ułożony jest pod kątem prostym w stosunku do kierunku jazdy. Karkas jest chroniony przed uszkodzeniem przez bieżnik i ściany boczne opony. Ważnym elementem konstrukcji opony jest, tzw. stopka. Dzięki niej i drutom stalowym tworzy się połączenie z felgą Wewnątrz opony znajduje się warstwa gumy, która pełni funkcję izolacyjną oraz zapobiega ulatnianiu się powietrza.

Reifenbreite, Reifenquerschnitt

Szerokość opony i felgi

Jeśli zapytamy o szerokość opony i pasujący do niej rozmiar felgi , wówczas wielu kierowców ma problemy z udzieleniem prawidłowej odpowiedzi. Ma to zapewne związek z danymi dotyczącymi wielkości, ponieważ często są one mylące. Rozmiar opon podany jest w następującej formie: 195/65 R15 91H, natomiast zapis rozmiaru felg wygląda już inaczej: 7J x 17 H2 ET38, LK 5x112. Kto jest w stanie stwierdzić, że jest to prawidłowy rozmiar felgi? W gruncie rzeczy nie jest to aż tak trudne, pod warunkiem, że wiemy co oznaczają podane liczby i litery.

Rozmiar opon w porównaniu z rozmiarem felg

Opona w rozmiarze 195/65 R15 91H posiadaszerokość równą 195 mm, odczytujemy to z pierwszej liczby podanego rozmiaru opon. Natomiast jej średnica wynosi 15 cali - takiej też wielkości musi być felga, na której zostanie zamontowana opona. Są to dwie najważniejsze wartości, które pełnią kluczową rolę w określaniu rozmiaru felgi.

Także w oznaczeniu felg, dane dotyczące szerokości znajdują się na pierwszym miejscu. W wielkości 7J x 17 H2 ET38, LK 5x112 wynosi ona 7 cali. Należy pamiętać, że felga ta pasuje na oponę o szerokości pomiędzy 195, a 225 mm. Idealne będą opony o szerokości od 205 do 215 mm. Bezpośrednio za literą "J" oznaczającą obrzeże obręczy koła i literą "x" oznaczającą obręcz koła o wgłębionym profilu, stoi wartość określająca średnicę felgi- w tym przypadku jest to 17 cali. Felga o tych wymiarach nie może być zamontowana razem z oponą w rozmiarze 195/65 R15 91H.

Oprócz wymogów technicznych, istnieją także specyfikacje bezpośrednio od producenta. W karcie pojazdu znajdują się informacje dotyczące prawidłowego rozmiaru opon i felg.

Do góry