Skontaktuj się z nami
61 641 73 64
(opłata za połączenie wg. taryfy operatora)

Prawidłowa pielęgnacja oraz przechowywanie opon

Każdy, kto posiada więcej kompletów opon, ponieważ zamiast używać opon całorocznych, wymienia je z letnich na zimowe, staje przed problemem prawidłowego przechowywania opon. Możesz je pozostawić specjalistom, oddając je na przechowanie do serwisu lub do jednego z naszych serwisów partnerskich . Jedną z opcji jest również przechowywanie opon w piwnicy lub garażu. Jednak żeby prawidłowo to robić, powinno zostać spełnionych kilka warunków.

Miejsce składowania i stojak na opony

Na początku zwiększ ciśnienie opony o 0,5 bara. Wybierz miejsce do składowania, które jest suche i chłodne. Dodatkowo opony powinny być chronione przed działaniem promieni UV. Usuń ciała obce z bieżnika, jeśli występują, i oznacz opony symbolami PT (prawe tylne), PL (przednie lewe) itp. Jeśli opony są założone na felgach, możesz ułożyć koła kompletne jedno na drugim. Można również użyć stojaka do opon / stojaka do felg. Jeśli opony nie są założone na felgach, należy je przechowywać, ustawiając obok siebie. Obracaj opony w tę i z powrotem i zwróć uwagę, czy na podłodze nie znajdują się ciecze o silnym działaniu, takich jak olej czy benzyna. Jeśli opony zetkną się z nimi, dochodzi do uszkodzenia mieszanki gumy i opona nie nadaje się do użytku.

Pielęgnacja opon

Dzięki odpowiedniej pielęgnacji, opony mogą być używane nawet kilka lat. Do niej należy wspomniane już usunięcie ciał obcych z bieżnika, a także sprawdzenie opony pod kątem uszkodzeń. Jeśli na oponie widoczne są rysy lub guzy, powinieneś dokonać zakupu nowych opon lub przynajmniej oddać opony do sprawdzenia specjaliście, czy ewentualnie mogą zostać naprawione.

Ponadto istotne jest, aby jeździć z ustawowo zalecaną minimalną głębokością bieżnika. Wynosi ona 1,6 mm, przy czym opony powinny zostać wymienione już przy głębokości bieżnika 3 mm – wówczas postąpisz właściwie. Również wiek opony ma wpływ na właściwości jezdne. Numer DOT znajdujący się na ścianie bocznej opony podaje informacje, dotyczące daty produkcji - pierwsze dwie cyfry pokazują tydzień kalendarzowy, za nimi występują cyfry określające rok produkcji. Po około ośmiu latach, niezależnie od stopnia zużycia, opony powinny zostać wymienione. Zaleca się wymianę opon z letnich na zimowe, ponieważ dzięki temu posiadasz właściwe ogumienie adekwatne do warunków pogodowych panujących o danej porze roku.

Felgenbaum und richtige Reifenlagerung
Stosowanie stojaka do opon

Wykorzystujemy pliki cookies. Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na ich stosowanie.
Akceptuję