Skontaktuj się z nami
61 641 73 64
(opłata za połączenie wg. taryfy operatora)

195/65 R15 OponyMarka :
Model:
Wersja:
Szczegółowa specyfikacja:

Opony 195/65 R15

W oznaczeniach opon według wzoru 195/65 R15 przed ukośnikiem podaje się szerokość opony, ale bez jednostki, którą jest milimetr. Wartość jest jednak przybliżona, ponieważ podczas produkcji opon istnieją tolerancje w procesie wytwórczym. Szerokość opony stanowi największy odstęp między wewnętrzną a zewnętrzną ścianą boczną. Podczas pomiaru opona musi być założona na felgę, dlatego może dojść do odkształceń i odchyłek od wartości szerokości, podanej na jej ścianie bocznej.

Normalny profil opony równy 65 procent

Wysokości opony nie da się bezpośrednio odczytać z oznaczenia rozmiaru. Liczba stojąca po ukośniku, zwana także profilem opony, jest wartością procentową, informującą o stosunku pomiędzy szerokością i wysokością opony. W przypadku opony w rozmiarze 195/65 R15 wysokość boczna wynosi 126,75 mm. Otrzymuje się ją obliczając 65 procent z szerokości opony równej 195 mm. Wartość 65 odpowiada profilowi normalnemu, opony o mniejszych profilach noszą nazwę niskoprofilowych. Istnieją również opony pełnoprofilowe - przyjmują wartość 80 procent, ale nie podaje się jej w oznaczeniu.

Jaki rozmiar felgi jest właściwy?

Ostatnią cyfrą w oznaczeniu opony 195/65 R15 jest 15, oznaczająca wewnętrzną średnicę felgi w calach. W ten sposób łatwo można stwierdzić, jaką felgę kupić, aby zamontować na niej oponę. Kto nie jest całkowicie przekonany do zakupu właściwej felgi, może po prostu nabyć tzw. koła kompletne. Takie komplety opon z felgami oferują sklepy branżowe i naturalnie oponytanio.pl.

Odbierz i zamontuj
opony w serwisie!

Znajdź serwis
w Twojej okolicy:

Clients opinions

Customer rating
more
x
Wykorzystujemy pliki cookies. Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na ich stosowanie.
Akceptuję