Status zamówienia x
Wyloguj się

06164173640616417364

205/55 R16 Opony

Opony 205/55 R16

Pierwsza wartość opisu opony podaje szerokość w milimetrach, dokładniej mówiąc, największy odstęp pomiędzy wewnętrzną a zewnętrzną ścianą boczną. Dlatego opona musi być założona na feldze i nie wolno poddawać jej żadnemu obciążeniu. Przykładem takiego standardowego opisu jest 205/55 R16, przy czym ta opona posiada szerokość 205 mm. Szerokość może być również mniejsza lub też nieznacznie szersza, ponieważ może dojść do różnic uwarunkowanych procesem produkcji. Dlatego postanowiono, aby szerokość podawać w odstępach co 10 mm.

Przez szerokość do wysokości opony

Po szerokości opony występuje jej profil wyrażony w formie jednej liczby, w której chodzi o podanie wartości procentowej. Nie jesteś w stanie sobie tego wyobrazić? Profil opony jest niczym innym jak stosunkiem między szerokością opony do jej wysokości. Dokładna wysokość musi zatem zostać obliczona. W przypadku opony o wymiarach 205/55 16 wynosi ona 55 procent z 205 mm. Zatem ma wysokość 112,75 mm. Opony z profilem poniżej 50 procent są zwykle nazywane oponami niskoprofilowymi, podczas gdy opona o pełnym profilu wykazuje wartość 80 procent.

Znaleźć koła kompletne czy właściwe felgi

Trzecią liczbą jest promień wewnętrzny opony, stała część składowa opisu, którą można znaleźć zazwyczaj nie tylko na ścianie bocznej opony, lecz także w dowodzie rejestracyjnym. Jest tam w jasny sposób określone, jaka opona może być użyta do danego pojazdu. Żeby ustalić, jaka felga pasuje, należy patrzeć na ostatnią liczbę opisu. Wspomniany już promień wewnętrzny podany jest w calach w celu określenia rozmiaru pasującej felgi. Oczywiście możesz również kupić koła kompletne, wtedy nie musisz się martwić o wybór właściwej kombinacji opona-felga.


Wybierz jakość i wysoką wydajność:

  • Ponad 100 marek opon Bridgestone, Continental,
  • Goodyear, Avon, Michelin, Nexen, opony na każdą kieszeń
  • Ponad 35 000 opon
  • Posiadamy w sprzedaży wyłącznie opony wysokiej jakości