Skontaktuj się z nami
61 641 73 64
(opłata za połączenie wg. taryfy operatora)

215/65 R16 OponyMarka :
Model:
Wersja:
Szczegółowa specyfikacja:

Opony 215/65 R16

Rozmiary opon, np. 215/65 R16 są znormalizowane i pierwsza liczba oznacza zawsze szerokość opony. Odpowiadającą jej jednostką jest milimetr, a więc opona 215/65 R16 ma 215 mm szerokości. W jaki sposób się to mierzy? Podczas pomiaru największego odstępu pomiędzy obiema ścianami zewnętrznymi, opona musi być założona na felgę i nie wolno jej obciążać. Wartość otrzymana z pomiaru odbiega od wielkości powierzchni kontaktowej opony, która jest mniejsza. Ponadto pierwsza liczba w oznaczeniu opony podaje tylko przybliżoną szerokość, gdyż podczas procesu produkcyjnego mogą powstać odchyłki, często niemożliwe do uniknięcia. Prawdopodobnie więc opona 215/65 R16 jest kilka milimetrów szersza lub węższa. Ale nie stanowi to problemu, ponieważ szerokości opon podawane są w odstępach co 10 milimetrów (opona o następnej klasie szerokości miałaby rozmiar 225/65 R16).

Obliczanie wysokości opony

Za pomocą drugiej liczby, profilu, można otrzymać wysokość opony. Odbywa się to drogą rachunkową. Na początek należy zauważyć, że liczba 65 w rozmiarze opony 215/65 R16 oznacza, iż wysokość stanowi 65 procent szerokości opony równej 215 mm. Daje to 139,75 mm – przynajmniej w teorii - także w tym przypadku dozwolone są kilkumilimetrowe tolerancje. Oponę o profilu 65 nie zalicza się ani do niskoprofilowych ani do pełnoprofilowych, posiadających profil 80. Litera R jest symbolem opony radialnej, informuje więc o jej budowie. Prawie wszystkie nowoczesne opony mają budowę radialną i w ich wielowarstwowym karkasie nitki kordu przebiegają pod kątem prostym do kierunku ruchu.

Rozmiar felgi równy wewnętrznej średnicy opony

Oznaczenie opony nie kończy się na literze R – za nią stoi jeszcze jedna cyfra. 16-tka, która występuje w zapisie 215/65 R16, oznacza wewnętrzną średnicę opony a jej jednostką są cale. Zatem 16 cali musi mieć felga, na której będzie montowana opona.

Odbierz i zamontuj
opony w serwisie!

Znajdź serwis
w Twojej okolicy:

Clients opinions

Customer rating
more
x
Wykorzystujemy pliki cookies. Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na ich stosowanie.
Akceptuję