Skontaktuj się z nami
61 641 73 64
(opłata za połączenie wg. taryfy operatora)

235/50 R18 OponyMarka :
Model:
Wersja:
Szczegółowa specyfikacja:

Opony 235/50 R18

Dane opony 235/50 R18 są znormalizowane, dlatego pierwsza liczba wyraża zawsze szerokość opony. Jednostką miary w jakiej jest ona wyrażana to milimetr, także opona o wymiarach 235/50 R18 posiada szerokość 235 mm. W jaki sposób to się mierzy? Opona musi zostać założona na felgę i nie wolno jej obciążać, w czasie pomiaru największego odstępu pomiędzy obiema ścianami bocznymi. Ta wartość różni się od powierzchni nośnej, która jest mniejsza. Poza tym pierwsza liczba podaje tylko orientacyjna szerokość, ponieważ w trakcie produkcji może dojść do odchyleń, które uwarunkowane procesem produkcji są nie do uniknięcia. Zatem opona o wymiarach 235/50 R18 jest prawdopodobnie o kilka milimetrów węższa bądź szersza. Nie stanowi to jednak problemu, ponieważ szerokości opon są podawane w odstępach co 10 mm (następna szersza opona będzie miała wymiary 245/50 R18).

Obliczanie wysokości opony

Na podstawie drugiej wartości, stosunku wysokości do szerokości, może zostać ustalona jej wysokość. W tym celu musi zostać obliczona. Przedtem należy wiedzieć, że liczba 50 w oponie o wymiarach 235/50 R18 mówi o tym, że jej wysokość wynosi 50 procent szerokości 235 mm. To daje 117,5 mm – przynajmniej w teorii, ponieważ również tutaj dopuszcza się tolerancje błędów o kilka milimetrów. Profil opony wynoszący 50 zalicza się do opon niskoprofilowych. Litera R jest skrótem oznaczającym oponę radialną, podaje zatem jej typ konstrukcji. Prawie wszystkie nowoczesne opony posiadają tą konstrukcję oraz nici kordowe w swoich osnowach, które są ułożone prostopadle do kierunku jazdy. Wcześniej były one ułożone po przekątnej, co nadało nazwę długo używanym oponom diagonalnym.

Rozmiar felgi równy promieniowi wewnętrznemu opony

Opis opony nie kończy się na literze R – występuje po niej jeszcze jedna liczba. Osiemnastka w oponie o wymiarach 235/50 R18 przedstawia średnicę wewnętrzną opony w calach. Zatem felga, na której opona zostanie zamontowana, musi również mieć 18 cali.

Odbierz i zamontuj
opony w serwisie!

Znajdź serwis
w Twojej okolicy:

Clients opinions

Customer rating
more
x
Wykorzystujemy pliki cookies. Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na ich stosowanie.
Akceptuję