Skontaktuj się z nami
61 641 73 64
(opłata za połączenie wg. taryfy operatora)

Bezpieczeństwo stosowania opon

Opony są ważnym elementem we wszystkich pojazdach, zapewniającym bezpieczeństwo. Odpowiednie bezpieczeństwo jest zapewnione tylko wtedy, gdy opona jest w dobrym stanie.

Tutaj znajdziesz wszystkie istotne informacje, dotyczące właściwej pielęgnacji opon oraz bezpieczeństwa:

Uszkodzenia i pęknięcia opon

Uszkodzenia opony. Igła w oponie

© InCommunicado ISTOCK

Zapewne zdarzyło Ci się to już wcześniej: Jesteś w trasie, jadąc samochodem i nagle pęka opona. W wielu przypadkach wszystko kończy się na wymianie opony. Jednak przy wysokich prędkościach pęknięcia opon mogą pociągać za sobą znacznie gorsze konsekwencje. Dlatego powinieneś regularnie sprawdzać oponę pod kątem usterek, ponieważ uszkodzenia opony zawsze i wszędzie powodują problemy. Widocznymi uszkodzeniami opony mogą być:

  • Rysy i cięcia
  • Guzy
  • Nacięcia

W wyniku uszkodzeń mieszanki gumy, woda może przenikać do wnętrza opony i powodować rdzewienie jej szkieletu od wewnątrz - prowadzi to do osłabienia materiału. Do tego typu uszkodzeń może dojść, np. przez ciała obce, jak igły i kamienie, które dostają się do środka bieżnika, ale także przez kontakt opony z krawężnikami oraz zbyt niskie ciśnienie. Zużyty bieżnik oraz niewłaściwe przechowywanie, w którym opona jest narażona na działanie promieni UV lub olejów, również mogą doprowadzić do pęknięcia opony.

Naprawa opon: Zestaw do naprawy opon i środki do uszczelniania opon

Opony nie są przeznaczone do użytkowania na wieczność. Większość jest utylizowana dopiero wtedy, gdy bieznik opony jest już zużyty, w przeciwnym razie w każdej chwili może dojść do uszkodzenia, które - w najlepszym wypadku będzie wymagało naprawy opony. Ciała obce lub częsty kontakt z krawężnikami mogą uszkodzić oponę. Kto tego nie zauważy, ryzykuje nieoczekiwanym postojem. Co wtedy?

Zestaw do naprawy opon zamiast koła zapasowego

Wielu producentów aut nie wyposaża już nowych pojazdów w koło dojazdowe lub zapasowe, lecz w zestaw do naprawy opon aby załatać zepsutą oponę. Do zestawu należą łaty do opon, po których zastosowaniu należy natychmiast znaleźć najbliższy serwis. Koło zapasowe umożliwia pokonywanie większych dystansów. Fachowcy w serwisie zdecydują następnie, czy opona może zostać naprawiona czy też należy ją wymienić. Szeroki wybór nowych opon oraz zestawy do naprawy opon znajdziesz na stronie oponytanio.pl. Szansa naprawy opony wzrasta przy odpowiednio nowych oponach lub jej częściowych uszkodzeniach.

W celu uniknięcia uszkodzeń opon, powinieneś poprawnie je przechowywać, kiedy ich nie używasz oraz sprawdzić przed wykonaniem ponownego montażu. Wprawdzie po uszkodzeniu opony, jej naprawa jest możliwa, irytujące jest jednak fakt, że uszkodzenia można było uniknąć. Aby zabezpieczyć się przed uszkodzeniem opony, na stronie oponytanio.pl masz możliwość ubezpieczenia opon - w przypadku jej uszkodzenia otrzymasz nową oponę.

Opony zużyte

Reifensicherheit

© Bibigon ISTOCK

Stale dochodzi do wypadków, których przyczyną są zużyte opony. Jest to nie tylko niebezpieczne, lecz może także drogo kosztować. Z jednej strony już przy kontroli drogowej musisz ponieść koszty mandatu w wysokości ok. 300 zł oraz otrzymasz 1 punkt karny do Centralnego Rejestru Sprawców Wykroczeń Drogowych. Z drugiej strony ubezpieczenie może wymagać roszczeń zwrotnych, które stanowią wielokrotność kwoty grzywny. Wprawdzie zapłacisz za szkody uczestnika wypadku, który wniósł roszczenia wobec Ciebie, ale przez nieuważne postępowanie powstaje współwina.

Wraz z żądaniem regresowym ubezpieczyciela wielokrotnie dochodzi do wypowiedzenia umowy przez firmę ubezpieczeniową. Używanie zużytych opon nie jest zatem drobnym przewinieniem i tak szybko, jak to możliwe, powinny zostać wymienione na nowe opony. Na stronie oponytanio.pl złożenie zamówienia zajmuje kilka minut, a zamówiony towar zostanie dostarczony do Ciebie w terminie od 4 do 7 dni roboczych po zaksięgowaniu pieniędzy na naszym koncie.

Skutki używania zużytych opon

Dlaczego zużyte opony są niebezpieczne? Najlepiej da się to wytłumaczyć poprzez wyjaśnienie, w jaki sposób funkcjonuje bieżnik. Posiada on rowki. W rowkach zbiera się np. woda, podczas jazdy na zroszonej deszczem nawierzchni, która następnie musi zostać odprowadzona przez oponę. W ten sposób opona nie ślizga się na wodzie a ryzyko aquaplaningu zostaje zniwelowane. Duża liczba małych nacięć tworzy krawędzie ''wgryzające się'' w podłoże poprawiając tym samym przyczepność opony - przede wszystkim w, panujących na drodze, warunkach zimowych. Jeżeli opona jest zużyta, wówczas efekt ten nie jest widoczny i wyraźnie wydłuża się droga hamowania - jest to zagrożenie bezpieczeństwa, którego można uniknąć, używając nowych opon.

Jednak kiedy uznaje się opony za zużyte? Ustawodawca określił minimalną głębokość bieżnika na 1,6 mm - tym samym ochronisz się przynajmniej przed karami. Eksperci uważają jednak, że głębokość 3 mm, w przypadku opon letnich oraz 4 mm, w przypadku opon zimowych, jest wymagana, aby pewnie poruszać się na drodze w każdych warunkach atmosferycznych. Głębokość bieżnika możesz zmierzyć samodzielnie w bardzo prosty sposób, np. za pomocą monety. Duża ilość opon jest jednak wyposażonych we wskaźnik zużycia bieżnika, zwanego Tread Wear Indicator (TWI).

Do góry

Wykorzystujemy pliki cookies. Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na ich stosowanie.
Akceptuję