Skontaktuj się z nami
61 641 73 64
(opłata za połączenie wg. taryfy operatora)

Właściwe opony

Wybór właściwych opon jest bardzo ważny. Muszą one być nie tylko homologowane do danego pojazdu, lecz także powinny być dopasowane do panujących w danym okresie warunków pogodowych. Za pomocą kalkulatora opon możesz ustalić, czy jest możliwe używanie innego ogumienia, niż określonego w dowodzie rejestracyjnym.

Dowiedz się:

Używanie opon zimowych latem i opon letnich zimą

Większość kierowców wymienia opony dwa razy do roku - wiosną opony zimowe na letnie, a jesienią odwrotnie. Niektórzy oszczędzają sobie tego wydatku i używają opon całorocznych. Są to dwie jedyne możliwości, aby jeździć w każdej porze roku. Używanie opon zimowych latem i opon letnich zimą nie jest rozwiązaniem. Ale właściwie dlaczego nie?

Używanie opon letnich zimą nie jest zabronione, ponieważ w Polsce nie ma prawnego obowiązku, używania opon zimowych. Jednak zimą zaleca się jazdę na oponach zimowych. Jest to związane nie tylko z kosztami, lecz także z zagrożeniem bezpieczeństwa innych kierowców. Bieżnik oraz mieszanka gumy opon zimowych są tak skonstruowane, że w idealny sposób dopasowują się do warunków drogowych oraz pogodowych, panujących zimą. Bieżnik posiada dużą ilość lameli, które krawędziami ''wgryzają się'' w nawierzchnię, co poprawia trakcję i tym samym skraca drogę hamowania. Poza tym mieszanka gumy jest bardziej miękka niż w oponach letnich, dzięki temu podczas niższych temperatur pozostaje elastyczna i zapewnia przyczepność. Przy zakupie nowych opon zimowych zwróć uwagę na symbol śnieżynki, oznaczającej zdolność opony do jazdy w warunkach zimowych.

Fahrsicherheit mit den richtigen Reifen

©Stephane Bonnel FOTOLIA

Używanie właściwego ogumienia zwiększa poziom bezpieczeństwa

W przeciwieństwie do używania opon letnich zimą, używanie opon zimowych latem jest dozwolone. Jednak stosowanie tego wariantu jest zupełnie bezsensowne. Bardziej miękka mieszanka gumy zwiększa opór toczenia, co negatywnie wpływa na zużycie paliwa. Poza tym bieżnik jest przeznaczony na suchą i mokrą nawierzchnię - w tym wypadku opony letnie oferują większe bezpieczeństwo. Duża ilość rowków wzdłużnych i poprzecznych zbiera wodę podczas opadów deszczu i odprowadza ją z opony - minimalizuje to ryzyko aquaplaningu. Zatem dokonaj wymiany opon na letnie już wiosną.

Wykorzystujemy pliki cookies. Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na ich stosowanie.
Akceptuję