Status zamówienia x
Wyloguj się

616417364616417364

X
Potrzebujesz pomocy?
Tutaj krok po
kroku pomożemy
Ci w wyborze
właściwych opon.
Wyszukaj opony
Szerokość
Wysokość
Średnica
Reifen Finden
Według modelu pojazdu
Marka:
Klasa:
Rok produkcji / Typ:
Model / Wersja:

Zamów opony do swojego kampera i ruszaj w drogę!

Wybór odpowiednich opon do kampera jest bardzo istotny dla optymalnej przyczepności i tym samym bezpieczeństwa na drodze. Ze względu na różnorodność dostępnych na rynku pojazdów, bardzo rozbudowana jest również gama opon znanych marek. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje o tym, co oznacza symbol CP, dlaczego opony do pojazdów typu kamper nie powinny przekraczać określonego wieku oraz jak znaleźć odpowiednie opony.

Co oznacza na oponie symbol CP?

Skrót CP oznacza specjalnie wykonane opony kempingowe. Jeśli artykuł jest oznaczony literą C, wówczas jest to opona stosowana w celach komercyjnych lub ciężarowa, która są stosowana głównie w lekkich ciężarówkach, rodzinnych vanach i małych autach dostawczych. Główna różnica polega na tym, że opony CP do kampera lub przyczepy kempingowej wykazują wyższe rezerwy przeciążeniowe. Tę zaletę osiągnięto dzięki wzmocnionej konstrukcji nośnej. Sprawia to również, że opony są mniej bardziej odporne na krawężniki, nawierzchnie żwirowe oraz inne rozmaite przeszkody. Ponadto można je napełnić powietrzem o ciśnieniu do 5,5 bara. Ważny aspekt, jeśli korzystasz z rezerw ładowności pojazdu.
Wskazówka:przed zakupem nowych opon do samochodów kempingowych skorzystaj z indeksu nośności (LI). W zależności od wersji jest to liczba dwu- lub trzycyfrowa. Informacje podane są dla każdej opony:
 • przy oznaczeniu LI 118 każda z nich może być obciążona max. 1320 kg, dzięki czemu możliwy jest całkowity ciężar do 5280 kg
 • wprzypadku klasycznych kamperów do 3,5 tony (3500 kg) wystarczy LI 103 przy nośności 875 kg na oponę

Czy opony o oznaczeniu C są obowiązkowe w autach kempingowych?

Opony C o ładowności dopasowanej do pojazdu to element podstawowego wyposażenia wielu kamperów. Ich stosowanie nie jest obowiązkowe, jednak jak zawsze zalecane kierowcom ceniącym większe rezerwy obciążenia. Ponadto na rynku dostępne są wysokiej jakości opony do aut kempingowych z dodatkowo wzmocnionymi bokami i wbudowanymi blokami ściernymi, które zwiększają ich żywotność.

Ile wytrzymują opony do aut kempingowych?

Żywotność opon do kamperów nie jest zawsze zależna od liczby pokonanych kilometrów – nieważne czy są to opony C czy CP. W tym temacie rolę odgrywa kilka czynników, które przedstawiamy poniżej.

Profil opon do aut kempingowych

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych opon, głębokość bieżnika jest ważnym identyfikatorem przy ustalaniu, czy należy już kupić nowe ogumienie do auta kempingowego. Minimalna głębokość profilu 1,6 mm jest wymagana przez prawo. Najlepiej zmierzyć ją w środkowej części bieżnika, ponieważ właśnie tu opona najbardziej styka się z asfaltem. Oprócz wskaźników zużycia bieżnika TWI pomocna przy mierzeniu może okazać się moneta 2 zł ze złotym obrzeżem o szerokości 3 mm. Teraz należy wybrać opony odpowiednie do pory roku. Oczywiście rozróżniamy tu 3 rodzaje opon letnie, zimowe oraz całoroczne:
 • w przypadku opon letnich zaleca się, aby głębokość bieżnika nie była mniejsza niż 3 mm.
 • według automobilklubu ADAC głębokość bieżnika opon zimowych i całorocznych nie powinna być mniejsza niż 4mm.
Uwaga: osiągnięcie dozwolonego limitu głębokości bieżnika może pogorszyć bezpieczeństwo prowadzenia.
rv-tyre

Naturalny proces starzenia

Oprócz ścierania bieżnika podczas jazdy, opony aut kempingowych podlegają typowemu procesowi starzenia, na który mają wpływ różne warunki pogodowe. Odbywa się to niezależnie od przebiegu, nawet jeśli korzystamy z pojazdu tylko raz lub dwa razy w roku na wyjazdy wakacyjne i krótkie wycieczki. Typowe cechy tego procesu obejmują widoczne pęknięcia na bokach, które mogą stanowić realne zagrożenie. Szarawe przebarwienia są również oznaką starzenia się ogumienia. Takie objawy wskazują na to, że najwyższy czas na nowe opony.

Jak sprawdzić wiek opon w kamperze?

Wiek opon w kamperze można określić za pomocą numeru DOT. Jest to czterocyfrowy numer umieszczony z boku opony widoczny od zewnętrznej strony. Dwie pierwsze cyfry oznaczają miesiąc, dwie ostatnie rok produkcji. Informacje służą do określenia dokładnego wieku opon.

Ile maksymalnie lat może mieć opona?

Faktem jest, że nie ma wymagań prawnych dotyczących wieku opon. Dotyczy to w równym stopniu samochodów osobowych, jak i pojazdów kempingowych, chociaż zużycie opon na każdy przejechany kilometr jest znacznie wyższe w tych ostatnich. Jeśli przebieg jest niski, a stan opon jest odpowiedni, wówczas istnieje możliwość, że ogumienie kampera przejdzie przeglądy techniczne do 10 lat. Jednak zarówno instytuty badawcze, jak i niemiecki automobilklub ADAC zalecają dokonanie zmiany najpóźniej po ok. 5-6 latach. Przyczyna leży w opisanym procesie starzenia, który z biegiem czasu automatycznie dotyka mieszanki gumowej. Nawet jeśli wiąże się to z pewnymi kosztami, należy wyposażyć się przed czasem w nowe opony do kampera i tym samym zapewnić bezpieczeństwo sobie i wszystkim pasażerom.

Opony całoroczne, czy jednak dedykowane opony na lato i zimę?

Miłośnicy kamperów przy zakupie nowych opon stawiają sobie pytanie odnośnie właściwego wyboru. To, czy zalecane są opony całoroczne, czy letnie i zimowe, zależy od preferowanej pory podróży i jej celu. Poniżej przedstawiamy cenne wskazówki dla lepszej orientacji.

Zasady i przepisy dotyczące opon całorocznych

Niezależnie od tego, czy są to opony typu C, czy też CP: nowe przepisy obowiązują dla obu wariantów od 2018 roku. Wcześniej obowiązkowe było używanie opon M+S (dwie litery oznaczające błoto i śnieg). Kupując obecnie nowe całoroczne opony do kamperów, muszą być one oznaczone nowym symbolem płatka śniegu, często nazywany symbolem alpejskim. Opony M+S wyprodukowane przed 2018 r. mogą być nadal używane do 2024 r.
Ważne:Jeśli podróżujesz swoim kamperem za granicę, musisz przestrzegać lokalnych przepisów.

Specjaliści: opony letnie i zimowe

Jeśli jesteś jednym z tych kierowców kamperów, którzy jeżdżą przez cały rok, to polecamy opony letnie i zimowe /. W zależności od pory roku możesz w pełni wykorzystać ich potencjał w każdych specyficznych warunkach drogowych – bez względu na to, czy jest sucho, czy mokro, czy śnieg skrzypi pod kołami. Jeśli to konieczne, zabierz ze sobą łańcuchy śniegowe jako środek ostrożności podczas biwakowania w regionach alpejskich.

Zamów odpowiednie opony do popularnych kamperów

Według wielu statystyk trend związany z autami kempingowymi utrzymuje się od kilku lat, a pandemiczne okoliczności również przyczyniły się do obecnych rekordowych rejestracji. W Polsce przybywa także coraz więcej tego typu pojazdów. Do najpopularniejszych należą modele bazujące na dobrze znanym Fiacie Ducato. Przebudowy dokonują firmy takie jak: Knaus, Bürstner, Dethleffs oraz Niesman i Bischoff z ich indywidualnymi wariantami. Do tego dochodzą luksusowe kampery oparte na samochodach ciężarowych, które są w całości produkowane według indywidualnych wymagań klientów i często przekraczają limit 7,5 tony. Oczywiście używane są tutaj opony do samochodów ciężarowych. Do nowych pojazdów dostępnych jest fabrycznie wiele kombinacji felg i opon. Właściwy rozmiar oraz inne istotne parametry można odczytać w instrukcji obsługi pojazdu jak również bezpośrednio na samych oponach. Kombinację cyfr i liter oraz ich znaczenie ilustruje następujący przykład:

225/65 R16 91 CP 109 Q
 • szerokość opony:szerokość wynosi 225 mm.
 • stosunek wysokości do szerokości:liczba 65 oznacza, że wysokość opony wynosi 65% szerokości opony.
 • typ opony:litera R oznacza opony radialne typowe dla kamperów.
 • rozmiar felgi:dwie cyfry bezpośrednio następują po informacji o typie opony. W powyższym jest to 16 cali.
 • typ:CP oznacza Camping, C to Cargo lub Commercial. Oba te rodzaje mogą być stosowane.
 • indeks nośności:wartość 109 oznacza, że każda z opon może być obciążona do 1030 kg. Jeśli kamper waży 3,5 tony, zapas obciążenia jest odpowiednio duży.
 • indeks prędkości:opony z indeksem Q pozwalają na podróżowanie z prędkością do 160 km/h.

 • Uwaga:w przypadku kamperów do 3,5 tony postępuj zgodnie z wytycznymi, które dotyczą również zwykłych samochodów. Dla pojazdów do 7,5 tony ograniczenie prędkości wynosi 80 km/h na drogach wiejskich i 100 km/h na autostradzie. Wybierz odpowiednie opony typu C lub CP do swojego kampera uwzględniające większą nośność. Upewnij się, że indeks nie jest mniejszy niż dopuszczalna masa całkowita pojazdu. W idealnym przypadku wskazane jest zachowanie zapasu obciążenia dla większego bezpieczeństwa. Opony do aut kempingowych w wybranym przez Ciebie rozmiarze dostarczymy szybko i bezpłatnie już od dwóch sztuk. Zamów już teraz!

  Podana cena (jeśli nie zaznaczono inaczej) jest ceną za jedną sztukę! Cena ta zawiera podatek VAT oraz koszty przesyłki na terenie Polski.