Status zamówienia x
Wyloguj się

616417364616417364

Rozmiary opon - wybierz szerokość opony

Rozmiar opon – nie tylko szerokość

Wielu kierowców podczas wyboru idealnych opon może natrafić na jeden zasadniczy problem, a mianowicie różnorodność ich rozmiarów. Wystarczy zapoznać się z ofertami kilku producentów bądź sklepów internetowych, aby przekonać się, jak różnymi rozmiarami charakteryzują się poszczególne opony. Niezbędna jest w tym przypadku precyzja, ale nie tylko. Musi ona iść w parze z odpowiednio dużą wiedzą. Tylko i wyłącznie wtedy decyzja na temat tego, jakie opony i jaki ich rozmiar wybrać, będzie świadomą i udaną. Na co więc zwracać uwagę? Przyjrzyjmy się kilku najważniejszym cechom, o których zawsze należy pamiętać.

Samodzielnie określ rozmiar swoich opon

O tym, jakim rozmiarem charakteryzują się Twoje opony, decyduje kilka czynników. Określenie poszczególnych parametrów wcale nie jest takie skomplikowane. Najprostszym sposobem na to jest po prostu zapoznanie się z informacjami przedstawionymi na kole. Każda opona na swojej bocznej części powinna zawierać szczegóły dotyczące jej poszczególnych parametrów, które będą układać się w jeden ciąg, jak na przykład 185/50 R14. Jeżeli jeszcze nie wiesz, co to oznacza, nie przejmuj się. Wbrew pozorom, odczytanie powyższych wartości jest bardzo proste. Pierwsza wartość, czyli 185, to szerokość opony. Liczba za nią to wartość procentowa szerokości, która przekłada się na wysokość opony, a co za tym idzie, także na oferowaną przez nią prędkość. Oznacza to, że opona o podanych parametrach charakteryzuje się wysokością w postaci 92,5 mm. R14 to natomiast średnica podana w calach. Ta wartość decyduje również o tym, jakim rozmiarem charakteryzują się odpowiadające oponom felgi.

Inne sposoby określania rozmiaru opon

Samodzielne odczytywanie wartości przedstawionych na oponie tonie jedyny sposób na określenie jej rozmiaru. Można zrobić to także, korzystając z przeróżnych źródeł informacji. Jak można domyślać się, najlepszym z nich jest internet. Na poszczególnych stronach internetowych możesz znaleźć informacje na temat tego, jakim rozmiarem charakteryzują się opony produkowane przez poszczególnych producentów. Jeżeli tylko wiesz, jak nazywają się one, bez najmniejszych problemów szybko dowiesz się, jak przedstawiają się ich parametry. Możesz też odwiedzić serwis wulkanizacyjny salon samochodowy marki swojego auta, w którym dilerzy samochodowi chętnie udzielą Ci stosownych informacji. Warto o tym pamiętać, gdyż tylko odpowiednio dobrane pod każdym względem opony są w stanie zagwarantować Ci bezpieczną i komfortową jazdę o każdej porze roku.