Skontaktuj się z nami
61 641 73 64
(opłata za połączenie wg. taryfy operatora)

195/55 R15 Opony



Marka :
Model:
Wersja:
Szczegółowa specyfikacja:

Opony 195/55 R15

Pierwsza wartość opony o wymiarach 195/55 R15 przedstawia jej szerokość. Jest ona podawana w milimetrach, dlatego wynosi 195 mm. W najlepszym wypadku sprawdza się również fakt, że w rzeczywistości ta wartość często odbiega od faktycznego rozmiaru opony. Ma to związek z tolerancjami błędów, do których producenci opon mają prawo w trakcie produkcji. Dlatego następną szerokość podaje się w odstępach co 10 mm, jeśli obejrzy się standardowe opisy ogumienia. Szerokość opony mierzy się zwykle pomiędzy wewnętrzną I zewnętrzną ścianą boczną I wyraża maksymalny odstęp.

Co jest napisane po szerokości opony?

Szerokość opony wynika często ze wskazania na profilu opony. Nie chodzi tu o podawanie całkowitej wartości, lecz o procentowy stosunek, w którym wysokość ściany bocznej oznacza stosunek do szerokości opony. 55 oznacza zatem, że w modelu o wymiarach 195/55 R15, 55 procent ze 195 mm to wysokość opony, która wynosi 107,25 mm. Tym samym ta opona nie jest ani szczególnie wysoka, ani nie posiada pełnego bieżnika. Ostatnie posiadają bieżnik o rozmiarze 80, co w opisie opony najczęściej się pomija.

Opona radialna trzyma dłużej

Literą R producent opon wyraża technikę konstrukcji opony. Opony radialne są dziś standardem, podczas gdy przez ostatnie dziesięciolecia były to opony diagonalne, których zazwyczaj się używało. Ze względu na rozmieszczenie nici w szkielecie opony pod kątem prostym w stosunku do kierunku biegu te opony są wyjątkowo żywotne I oferują więcej bezpieczeństwa niż opony diagonalne. Żeby było jasne, na jakie felgi pasuje dana opona, średnica opony jest przedstawiona zawsze jako ostatnia liczba w jej opisie. W oponie o wymiarach 195/55 R15 jest to 15 cali – jest to jednocześnie rozmiar pasującej felgi.

Odbierz i zamontuj
opony w serwisie!

Znajdź serwis
w Twojej okolicy:

Clients opinions

Customer rating
more
x
Wykorzystujemy pliki cookies. Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na ich stosowanie.
Akceptuję