Skontaktuj się z nami
61 641 73 64
(opłata za połączenie wg. taryfy operatora)

Profil opony

Przyglądałeś się profilowi swojej opony? Między profilami bieżnika można zaobserwować znaczące różnice, szczególnie między oponami letnimi i zimowymi lub profilami opon różnych producentów. Zdobądź najważniejsze informacje związane z profilami opon :

Porównanie bieżnika opon letnich i zimowych

Powinieneś regularnie sprawdzać głębokość bieżnika, ponieważ w Polsce jego zalecana minimalna głębokość wynosi 1,6 mm. Jeśli będzie ona niższa, możesz zostać ukarany mandatem karnym w wysokości do 500 zł oraz zabraniem dowodu rejestracyjnego przez policję, i -co gorsza - stworzysz zagrożenie sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego, ponieważ stan bieżnika opony wpływa na zachowanie pojazdu podczas jazdy. W oponach letnich i zimowych jest on dopasowany w takim samym stopniu do panujących warunków pogodowych o danej porze roku. Dlatego rozróżnia się bieżnik opon letnich i zimowych

Opony letnie na mokrą i suchą nawierzchnię

Latem drogi są suche lub mokre a temperatury mogą różnić się z reguły o około 10 stopni. Stawia to przed oponą zupełnie inne wymagania niż chłód, lód i śnieg. Dlatego też mieszanka gumy opony letniej jest twardsza, a bieżnik posiada rowki wzdłużne. W nich zbiera się woda, którą można znaleźć na ulicy po ulewnych opadach deszczu. Jest ona odprowadzana przez rowki poprzeczne. Tym samym wspólnie z rowkami poprzecznymi, ustawionymi pod kątem, znajdującymi się w obrębie barku opony, zmniejszają ryzyko Aquaplaningu.

Opony zimowe do jazdy na nawierzchni pokrytej lodem lub śniegiem

Opony zimowe są bardziej miękkie niż opony letnie, żeby mieszanka gumy pozostawała elastyczna nawet w niskich temperaturach. Poza tym klocki bieżnika posiadają setki małych nacięć, tzw. lamelki. Tworzą one krawędzie, które „wgryzają się” w lód i śnieg. Poprawia to trakcję i tym samym długość drogi hamowania. Ta zależna jest również od głębokości bieżnika. Zalecana przez ustawodawcę głębokość 1,6 mm jest rozumiana jako absolutne minimum i znacznie zwiększa drogę hamowania w przeciwieństwie do nowej opony (głębokość bieżnika nowej opony wynosi 8 mm). Eksperci zalecają wymianę opon już przy głębokości 3 mm (opony letnie) ewentualnie 4 mm. Nowe opony znajdziesz w naszym sklepie oponytanio.pl.
Sommer- Winterreifen im Vergleich

Porównanie opony letniej (z lewej) i opony zimowej (z prawej)

© algre FOTOLIA

Minimalna głębokość bieżnika opon zimowych oraz letnich

Minimalna głębokość bieżnika w Polsce i wielu innych krajach wynosi 1,6 mm. Jednak tylko w niektórych krajach naruszenie tych przepisów podlega karze grzywny. Eksperci uważają tę wartość minimalną za zbyt niską, ponieważ może ona w znacznym stopniu pogorszyć zachowanie pojazdu podczas jazdy. Dlatego zalecana głębokość bieżnika opony zimowej wynosi 4 mm, natomiast opony letniej 3 mm. Jak zmierzyć głębokość bieżnika?

Pomiar głębokości bieżnika

Wiele nowoczesnych modeli opon dysponuje wskaźnikiem poziomu zużycia, który podaje informację na temat ich zużycia. Jeśli opony nie posiadają takiego wskaźnika, można w prosty sposób samodzielnie zmierzyć głębokość bieżnika.Krawędź monety posiada szerokość ok. 3 mm - jeśli nie widać jej przy sprawdzaniu, bieżnik posiada jeszcze wystarczającą głębokość. Bardziej widoczne są rezultaty pomiarów, wykonanych przez mierniki głębokości bieżnika, które posiadają skalę.Te urządzenia dostępne są w wersji mechanicznej i cyfrowej.

Profesjonaliści, np. w serwisach samochodowych lub Inspekcji Transportu Drogowego, stosują tzw. czujniki wykorzystujące metodę triangulacji laserowej do pomiaru głębokości bieżnika w oponach. Są one wbudowane w podłoże i pojazd toczy się przez nie. Dzięki nim ustawienia śladów oraz pochylenia kół również mogą zostać sprawdzone. Sprawdzanie głębokości bieżnika jest uzasadnione nie tylko ze względów prawnych, lecz także ze względów bezpieczeństwa. W rowkach zbiera się woda w wyniku jazdy na mokrej nawierzchni, która jest następnie odprowadzana z opony. Zapobiega to aquaplaningowi. Duża liczba nacięć na oponie, zwanych lamelami, odpowiadają za przyczepność na lodzie oraz śniegu. Jeśli bieżnik jest zużyty, wówczas trakcja ulega znacznemu osłabieniu. Dlatego sprawdzaj regularnie głębokość bieżnika oraz kupuj w odpowiednim czasie nowe opony na oponytanio.pl.

Do góry/

Wykorzystujemy pliki cookies. Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na ich stosowanie.
Akceptuję